YTÜ Hakkında

 

 

 

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 

 

Uluslararası arenada küresel saygınlığa sahip olan lider bir eğitim kurumu olmayı hedefleyen Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Türkiye’deki eğitim, araştırma ve kültür ortamının simgesi olmuştur.

 

 

YTÜ köklü kültürümüzün, ileri teknoloji ve bilimin taşıyıcı olmuştur ve teknoloji, sanat ve akademik araştırmaya öncülük etmektedir. Türkiye’de önde gelen üniversitelerden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi toplumun refahı ve gelişimini kendine amaç edinmiştir.

 

 

YTÜ mühendislik bilimlerinden insan ve toplum bilimlerine kadar bir ok disiplinde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde geniş bir program yelpazesine sahiptir. Ayrıca, başarılı öğrencilerin ve akademisyenlerin değişim programlarına katılmalarına olanak sağlamaktadır.

 

 

YTÜ 1911’e dayanan tarihiyle Türkiye’nin 3. en eski üniversitesi olmasının yanı sıra İstanbul’da 3 ayrı yerleşke üzerine kurulu önde gelen bir devlet üniversitesidir. Aynı zamanda, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olarak görülmektedir. Üniversitenin misyonu eğitim sahalarında üst düzey mesleki bilgi beceriler sağlayarak ulusal ve uluslararası düzeyde gelişim ve işbirliğini teşvik etmektir.

 

 

Bugün, YTÜ, 25.000’den fazla öğrenciye hizmet vermekte olan çoğu mühendislik disiplinleriyle ilgili 10 Fakülte, 2 Enstitü, 2 Meslek Yüksekokulu ve bir Yabancı Diller Yüksekokulu’nu bünyesinde barındırmaktadır.

 

 

 

 

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER

 

 

YTÜ uluslararasılaşma hedefini, hem fakülte düzeyinde hem de öğrenci düzeyinde, stratejisinin ve günlük faaliyetlerinin merkezine almıştır. YTÜ İstanbul’da geçireceğiniz zaman sürecince ve eğitiminizde size en iyi deneyimi yaşatmayı teklif etmektedir.

 

 

YTÜ’nün tüm programlarındaki uluslararası öğrencileri dönemlik değişim öğrencisi olarak, yurtdışındaki partner kurumlarda çift diploma programına dahil olarak ya da uluslararası işe yerleştirme yoluyla uluslararası deneyimlerden yararlanmaktadır. Yurtdışından YTÜ’ye eğitim almaya gelen uluslararası öğrencileri üniversitemizde ağırlamak ve YTÜ’de ve İstanbul’da yaşamla bütünleşmelerine yardımcı olmak bizim için bir zevktir.

 

 

YTÜ sizlere eşsiz bir deneyim sunmayı arzu etmektedir.

 

 

 

ARAŞTIRMA

 

 

YTÜ, bilimsel bir bakış açısıyla, tüm dâhili ve harici paydaşlarının katkısıyla ekstra katkı sağlayacak projelere imza atmayı ve üniversiteye hizmetin dünyaya hizmet olduğunu bilerek bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda uluslararası üniversitelerle rekabet edebilecek modern bir üniversite olabilmeyi hedeflemektedir.

 

 

Bu hedefi gerçekleştirerek, araştırma kalitesinde evrensel standartlara ulaşmayı hedefleyen YTÜ, Teknopark’ı araştırma merkezleri ve laboratuvarlarıyla modern bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu bağlamda, toplumsal problemleri ele alarak onlara çözümler bulmayı hedeflemenin ülkenin gelişimine katkıda bulunacağından hiç şüphemiz yoktur.

 

 

 

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

 

 

 • Turizm Alanları Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Tarihi Mirası Koruma Merkezi
 • Vedat Kosal Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi
 • Türkiye Toplumsal ve Ekonomik Tarih Araştırmaları Merkezi
 • Uluslararası Kentsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi - ICUS
 • Ulaştırma Uygulama-Araştırma Merkezi
 • Balkan İleri Döküm Teknolojileri Merkezi
 • Stratejik Araştırmalar Merkezi
 • Yıldız Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Yerleşme ve Mimarlık Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi
 • Endüstriyel İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Küresel İncelemeler Uygulama Araştırma Merkezi
 • Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

 

 

Teknopark

 

 

Yıldız Teknoloji Geliştirme Bölgesi - Teknopark, Ocak 2010 itibariyle toplam 15.000 m2 alanda kurulu 1. Faz Ar-Ge Bölgesi ile faaliyete başlamıştır. Yıldız Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark Projesi, 1.300.000 m2 toplam alana sahip Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa yerleşkesi içinde, Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanmış 103.000 m2 alana sahiptir.

 

 

YTU Teknoloji Geliştirme Bölgesinin amacı teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratmak, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânı yaratmak, teknoloji transferine yardımcı olmak ve yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik alt yapıyı sağlamaktır.

 

 

Yıldız Teknopark hâlihazırda 2000 kalifiye araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) mühendisi ve yazılım geliştirme, bilişim teknolojileri Ar-Ge, telekomünikasyon çözümleri, sanayi ürünleri, moleküler teknoloji, sağlık sektörü Ar-Ge ve sanayi ürünleri Ar-Ge olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren 100’ün üzerinde Ar-Ge şirketine ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

Öğretim Dili

 

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim dili Türkçe olmakla birlikte, programlarda derslerin %30’u İngilizce olarak yürütülmektedir. Aynı zamanda 0 İngilizce olan programlarda mevcuttur. 

 

 

Akademik Yıl

 

Yıldız Teknik Üniversite’sinde bir eğitim-öğretim yılı, her biri on dört haftadan az olmamak kaydıyla, Güz ve Bahar olmak üzere iki yarıyıldan oluşur. YTÜ Senatosu gerekli gördüğü durumlarda yarıyıl süresini uzatma yetkisine sahiptir.

 

 

Öğretim Zamanları

 

Eğitim gündüz ve gece yapılabilmektedir. Eğitim-Öğretim faaliyetleri pazartesiden cumartesiye sabah 8.00 ile akşam 10.00 arasında gerçekleştirilmektedir.

 

 

Eğitim Süresi

 

Eğitim süresi lisans programları için 4 yıldır (8 dönem)’dır. Bununla birlikte, bir lisans öğrencisi eğitimini maksimum 7 yıl içerisinde (14 dönem) tamamlamalıdır. Yabancı dil hazırlık kursu yukarıda belirtilen sürelere dâhil değildir.

 

 

Derslere Devam

 

Teorik derslerin (ilk kez kayıtlı olunduğunda; devamsızlık ve başarısızlık durumunda tekrar alındığında) en az % 70’ine katılım zorunludur. Diğer uygulamalı derslerin ise en az % 80’ine katılım zorunludur. 


 

Değerlendirme